Menu Zamknij

Jak przygotować się na podstawienie kontenera

resztki armatury łazienkowej w kontenerze

W dzisiejszych czasach zarówno remont jak i budowa nieodłącznie kojarzą się z koniecznością zamówienia kontenera na gruz. Nie bez powodu – większość prac budowlanych, zarówno tych najdrobniejszych, jak i największe przedsięwzięcia generuje mniejsze lub większe ilości odpadów remontowych, które należy odpowiednio zutylizować. No właśnie – ale co to znaczy odpowiednio? W tym artykule postaramy się wyjaśnić, w jakich przypadkach należy zamówić kontener na gruz, a w jakich nie będzie to konieczne. Jeżeli wywóz odpadów za pomocą specjalnego pojemnika okaże się niezbędny, wytłumaczymy, w jaki sposób ustalić jakie odpady mamy do wywozu oraz jaką pojemność wybrać. Dowiecie się również jak najlepiej i najszybciej zamówić kontener oraz gdzie go postawić i jak długo można go trzymać. Innymi słowy, rozjaśnimy wszystkie kwestie odnośnie do tego, jak przygotować się na podstawienie kontenera.

W jaki sposób utylizować odpady budowlane?

Jeżeli jesteśmy w trakcie przeprowadzania bardzo małego remontu takiego jak wymiana zabudowy kuchennej, przemeblowanie pokoju, bądź porządkujemy mały garaż lub piwnicę, istnieje mała szansa, że uda nam się uniknąć konieczności wywozu odpadów za pomocą kontenera. Może się tak zdarzyć, że wywóz odpadów selektywnych zapewniany w naszej gminie będzie wystarczający. Główne kategorie odpadów segregowanych takie jak metale i tworzywa sztuczne, szkło białe i kolorowe, papier i makulatura, odpady biodegradowalne i śmieci komunalne są wywożone regularnie zgodnie z harmonogramem. Być może część odpadów remontowych zaliczy się do któregoś z kolorowych pojemników na odpady, w które powinniśmy być zaopatrzeni.

Co więcej, odpady wielkogabarytowe takie jak stare i zniszczone meble, niedziałające elektrośmieci, drzewka choinkowe oraz sprzęt AGD/RTV można oddać w ramach opłaty śmieciowej. Nie trzeba nawet samodzielnie przewozić do siedziby PSZOK (Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych). Większość z gmin zapewnia transport tego rodzaju odpadów, wysyłając specjalnie do tego przeznaczony pojazd – tak zwany gratowóz. Rozpiska z terminami odbierania odpadów wystawkowych powinna znajdować się w harmonogramie wywozu odpadów komunalnych.

Niestety, w większości przypadków, zamówienie kontenera będzie niezbędne. Odbiór takich odpadów jak gruz budowlany lub zmieszane śmieci remontowe, zapewniają jedynie wyspecjalizowane firmy, które oferują wynajem kontenerów – taka jak nasza.

Jak ustalić rodzaj i ilość odpadów do wywozu?

Jeżeli zdecydujemy się na wywóz gruzu za pomocą kontenera, powinniśmy zastanowić się jaki rodzaj odpadów mamy do utylizacji, ponieważ takie pytanie zada nam konsultant na infolinii oraz od tego będzie zależała cena pojemnika. Dostępnych jest kilka opcji:

  • Czysty gruz – kontener na czysty gruz zamawiamy tylko wtedy, kiedy nasze odpady składają się wyłącznie z ceramiki, betonu lub piasku. Ceramika to na przykład czerwone cegły, armatura łazienkowa czy skute płytki glazurowe. Beton to między innymi płyty chodnikowe lub kostka brukowa, natomiast piasek nie może zawierać odpadów zielonych, korzeni i trawy.
  • Odpady zielone – kontener na odpady zielone zamawiamy, kiedy musimy pozbyć się odpadów biodegradowalnych, takich jak: trawa, liście, kwiaty, chwasty, gałęzie, drewno, drzewa, krzewy, korzenie. Ponadto zaliczamy tu również glinę i ziemię.
  • Odpady zmieszane – kontener na odpady zmieszane zamawiamy, kiedy posiadamy materiały, które nie mogą być zaliczone jako czysty gruz lub odpady bio. Do tego rodzaju śmieci zaliczamy na przykład: panele podłogowe, styropian budowlany, płyty kartonowo-gipsowe, silka, suporeks (ytong, beton komórkowy) i graty.
  • Inne odpady – kontener na inne odpady zamawiamy na materiały, które są droższe w utylizacji od pozostałych odpadów zmieszanych. Są to między innymi takie rzeczy jak papa, trawa syntetyczna, guma (otulina kablowa, opony) i spalenizna (popiół, odpady pożarowe).

W następnej kolejności powinniśmy oszacować liczbę metrów sześciennych odpadów do wywozu. Aby jak najdokładniej obliczyć jaki kontener powinniśmy zamówić, powinniśmy najpierw zgromadzić śmieci na stertę przypominającą kształtem prostopadłościan. Następnie, należy zmierzyć jego boki – długość, szerokość i wysokość w metrach. Otrzymane wartości powinno się przez siebie pomnożyć, a wynik to będzie ilość metrów sześciennych śmieci, jaką dysponujemy. Nasza firma oferuje wiele rozmiarów pojemników, tak aby każdy mógł dopasować je do swoich potrzeb, posiadamy następujące objętości kontenerów:

  1. Najmniejsze 1,7m3, 2,7m3 i 3,7m3
  2. Średnie 4,7m3, 6m3 i 8m3
  3. Największe 14m3, 16m3, 18m3 i 40m3

człowiek obsługujący załadunek kontenera na ciężarkówkę

Jak zamówić kontener na odpady remontowe?

Kiedy wiemy już jaki rodzaj odpadów oraz jaki rozmiar kontenera powinniśmy wybrać, możemy przystąpić do złożenia zamówienia. Zlecenie najprościej przeprowadzić telefonicznie podczas rozmowy z naszym konsultantem na infolinii pod numerami:

Telefon: 698 606 446 / 61-8218-162

Callcenter w trybie zwyczajnym czynne jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 6:00 do 19:00 oraz w soboty od 7:00 do 14:00, jednak w trybie awaryjnym, zawsze się do nas dodzwonisz, nawet poza godzinami pracy biura. Przygotowaliśmy wyspecjalizowany zespół, który czeka na Twój telefon 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, 365 dni w roku.

Ponadto, przygotowaliśmy jednocześnie możliwość internetowego złożenia zamówienia. Można dokonać tego przez formularz zgłoszeniowy w zakładce “kontakt” na naszej stronie WWW. Możliwe jest również wysłanie do nas wiadomości za pomocą poczty e-mail pod adresem:

E-mail: office@skipgroup.pl

Na wiadomości odpowiadamy od poniedziałku do piątku w godzinach od 6:00 do 19:00. Zawsze staramy się reagować jak najszybciej. Z reguły nie powinieneś czekać na odpowiedź dłużej niż 24h, jednak jeśli sprawa dotyczy większej inwestycji, bądź masz bardziej złożone zapytanie, ten czas może ulec nieznacznemu wydłużeniu.

Gdzie można postawić kontener budowlany?

Kiedy złożymy już zamówienie na kontener, powinniśmy odpowiednio przygotować miejsce, w którym zamierzamy go postawić. Należy pamiętać, że to po Twojej stronie leży obowiązek zapewnienia dostępu do pojemnika podczas podstawienia i odbioru. Tak samo jest z ewentualnymi pozwoleniami oraz karami za ustawienie kontenera bez zgody właściciela terenu, dlatego warto zainteresować się tematem już na etapie zlecania usługi wywozu gruzu.

Najłatwiej pójdzie nam, jeżeli jesteśmy właścicielami prywatnej nieruchomości lub prowadzimy własny plac budowy. Możemy wtedy ustawić kontener na posesji i nikt nie powinien się do tego przyczepić. Tak długo jak pojemnik nie jest uciążliwy dla sąsiadów – a mogłoby się tak zdarzyć, gdyby z kontenera ulatniały się nieprzyjemne zapachy z powodu zbyt długiego postoju, będzie mógł stać.

Problem może pojawić się w momencie, w którym nie mamy możliwości podstawienia kontenera na terenie prywatnym. Może się zdarzyć, że będziemy musieli ustawić pojemnik na miejscu należącym do jakiegoś inwestora lub do spółdzielni mieszkaniowej. Będziemy wtedy musieli wystosować pismo z prośbą o umożliwienie postoju kontenera, powinno być to jednak bezpłatne.

Za ustawienie kontenera zapłacimy na pewno w przypadku, kiedy jedynym możliwym miejscem postojowym okaże się chodnik lub ulica. Wtedy należy złożyć wniosek o zajęcie pasa ruchu w Zarządzie Dróg Miejskich. Organ ten wyda nam decyzję w ciągu 30 dni, którą będziemy musieli opłacić w przeciągu kolejnych 14 dni od uprawomocnienia się odpowiedzi. Zazwyczaj dzienna stawka za zajęcie pasa ruchu waha się od 10-30zł w zależności od wielkości kontenera i rodzaju drogi.

Jak długo można ładować kontener na gruz?

Gdy zamawiamy kontenery do wywozu odpadów, warto mieć na uwadze, do czego one tak naprawdę służą. Za pomocą pojemników powinniśmy jedynie wywozić śmieci, a nie je zbierać i magazynować. Dłuższy postój kontenera to nie tylko wyższa opłata za wynajem, ale również większe ryzyko, że osoby postronne dorzucą nam swoje śmieci, a my będziemy musieli płacić za ich utylizację. To powód, dla którego warto odpady zebrać i magazynować odpowiednio wcześniej, a kontener zamówić, kiedy będziemy chcieli przekazać je do utylizacji. Przepakujemy je tylko do pojemnika i wywieziemy w regulaminowym czasie postoju.

Standardowo małe kontenery od 1,7m3 do 4,7m3 stawiamy na 3 dni robocze. Większe pojemniki od 6m3 do aż 40m3 stawiamy na tydzień kalendarzowy. Nie przewidujemy jednak dopłat za postój o kilka-kilkanaście dni za długo. Staramy się dostosowywać do potrzeb naszych klientów, dlatego w naszej firmie przedłużysz wynajem za darmo. Jeżeli potrzebujesz kontener do dzierżawy na kilka tygodni lub miesięcy, skontaktuj się z naszym biurem obsługi klienta.