Menu Zamknij

Jak tanio pozbyć się gruzu?

kontener SKIP za górą gruzu budowlanego

Dynamiczny rozwój miast w Polsce stwarza nie tylko coraz lepsze warunki mieszkalne, usprawnia transport publiczny i unowocześnia architekturę. Szybki progres w budownictwie to również narastający problem zalegającego gruzu i odpadów poremontowych. Na szczęście istnieją sposoby na skuteczny recykling tego rodzaju materiałów, czyli nadanie drugiego życia pozostałościom po remontach. Część z nich możemy zastosować samodzielnie, gdy na przykład budujemy dom jednorodzinny. Odpady po wyburzeniu starej zabudowy można wykorzystać przy powstawaniu nowych konstrukcji. To, czego nie jesteśmy w stanie przetworzyć we własnym zakresie, zrobią za nas profesjonalne firm, które podstawiają kontenery na gruz. Nic się w dziedzinie nie powinno marnować. Postaramy się podpowiedzieć Państwu jak najlepiej zagospodarować odpady budowlane i jak tanio pozbyć się gruzu.

Czym jest czysty gruz?

Żeby odpowiedzieć sobie na tytułowe pytanie, powinniśmy najpierw wyjaśnić czym tak naprawdę jest gruz czysty – ponieważ tylko taki może być dla nas użyteczny. Składa się on wyłącznie z takich materiałów jak ceramika, beton i minerały, choć mogą być one ze sobą zmieszane.

  • Ceramika (glazura, terakota, armatura i sanitariaty porcelanowe, cegły ceramiczne)
  • Beton (skute fundamenty, betonowe słupy, płyty chodnikowe, kostka brukowa)
  • Minerały (kamienie naturalne, granit, marmur, tłuczeń, otoczaki, żwir, piasek)

Gruz zanieczyszczony takimi materiałami jak szkło, gwoździe, zerwane tapety lub duże ilości tynku, nie będzie przez nikogo pożądanym surowcem. Wyobraźmy sobie, że zakupiliśmy gruz do utwardzenia błotnistej drogi – czy chcielibyśmy, żeby znajdowały się w nim gwoździe, które mogłyby przebić opony naszego pojazdu? Jeżeli nie jesteśmy w stanie ręcznie oczyścić gruzowiska z niepożądanych odpadów, najlepiej zamówić kontener na gruz zmieszany, czyli inaczej na śmieci remontowe. Firma, która odbierze od nas taki pojemnik, będzie musiała poddać gruz dodatkowym procedurom recyklingowym, żeby uzdatnić go do użytku jako kruszywo budowlane.

Najczęściej popełnianym błędem w klasyfikacji gruzu jest zaliczanie do niego materiałów nim nie są. Nie każda cegła to gruz. Gruzem nazywamy jedynie takie materiały, które swoimi właściwościami zapewnią długotrwały użytek jako kruszywo budowlane. Droga zbudowana z odpadów ceramicznych utrzyma się 5-10 lat, z odpadów betonowych 10-20 lat, a droga wybrukowana naturalnymi kamieniami potrafi przetrwać całe tysiąclecia. Niestety nie można tego powiedzieć o nowoczesnych cegłach, które znakomicie sprawdzają się w budownictwie, ze względu na swoje właściwości termoizolacyjne, jednak nie nadają się do recyklingu i przetworzenia na kruszywo i z tego względu nie można nazywać ich gruzem. Do takich mylących materiałów “gruzopodobnych” zaliczamy:

  • Płyta kartonowo-gipsowa (nida-gips)
  • Suporeks (gazobeton, beton komórkowy, ytong)
  • Cegły silikatowe
  • Pustaki szlakowe
  • Żabinka
  • Gips
  • Tynk

Jak wykorzystać gruz?

Jeżeli przeprowadzamy mały remont i posiadamy niewielką ilość gruzu po skuciu płytek w łazience lub wyburzeniu jednej ścianki działowej, powinniśmy zastanowić się, czy nie mamy możliwości samodzielnego zagospodarowania gruzu. Jeżeli chcielibyśmy wykorzystać pokruszone kawałki cegieł po rozbiórce murku wykorzystać do na przykład utwardzenia błotnistej drogi, powinniśmy rozdrobnić gruz na drobne odłamki. Później należy ubić wysypaną drogę przy użyciu zagęszczarki, żeby podłoże służyło nam przez dłuższy czas. Resztę możemy wykorzystać podczas projektowania małej architektury ogrodowej, na przykład przy profilowaniu pagórków lub podczas budowy podjazdu do garażu. Takie rozwiązanie nie sprawdzi się, jednak kiedy przeprowadzamy duży remont. Nie będziemy w stanie wykorzystać całego wytworzonego gruzu. Warto jednak w taki sposób ograniczyć jego ilość, dzięki czemu zaoszczędzimy na wywozie, ponieważ większe kontenery kosztują więcej pieniędzy.

żółty kontener SKIP na budowie

Komu zlecić wywóz gruzu?

Jeżeli nie mamy możliwości samodzielnego zagospodarowania gruzu po budowie, to jedynym sposobem na tanie pozbycie się zalegających odpadów jest wynajem kontenerów na gruz. Powinniśmy jednak wybrać zleceniobiorcę dosyć ostrożnie. Niestety nadal zdarza się, że nie wszystkie ogłoszenia internetowe są uczciwe. Na popularnych portalach aukcyjnych znajdziemy oferty przeróżnych osób. To prawda, że za odebranie przez nich naszych odpadów zapłacimy mniej, jednak zdarza się, że nieuczciwi przedsiębiorcy po odebraniu od nas gruzu, przebiorą go z metali i innych surowców, które da się sprzedać z zyskiem, a reszta wyląduje na dzikim wysypisku śmieci w lesie. Wybierając więc taką tańszą i niepewną opcję, narażamy na uszczerbek nie tylko środowisko naturalne w pobliżu naszego miejsca zamieszkania, ale również narażamy się na odpowiedzialność karną. Jeżeli służby porządkowe na takim wysypisku śmieci odnajdą odpady, które mogą ich doprowadzić do źródła (na przykład stare dokumenty, karton z adresem) to właśnie osoba powierzająca odpady nielegalnym firmom zostanie pociągnięta do odpowiedzialności. O rachunku za taką usługę możemy zazwyczaj zapomnieć, ponieważ nie są to zarejestrowane przedsiębiorstwa.

Najlepiej więc wynająć kontener na gruz w legalnej firmie, takiej jak nasza. Działamy na poznańskim rynku od wielu lat, nasze pojemniki w charakterystycznym żółtym kolorze można spotkać w każdej dzielnicy Poznania, jeżeli nie na każdej ulicy i nie jest to przesadą. Obsługujemy cały powiat poznański i inne miasta powiatowe w Wielkopolsce. Zapytaj swojego sąsiada, gdzie najlepiej zamówić kontener na gruz, na pewno słyszał o Skipie. Obsługujemy większość inwestycji, więc posiadamy wszystkie niezbędne zezwolenia na zbieranie, magazynowanie i obrót odpadami. Możemy pochwalić się 99-procentowym odzyskiem surowców wtórnych podczas recyklingu. Ochrona środowiska i obrona ekologii to nasze nadrzędne cele.

Posiadamy wszystkie dostępne rozmiary kontenerów. Można zamówić u nas nawet najmniejsze pojemniczki od 1,3m3 na najskromniejsze remonty, aż do potężne molochy o objętości 40m3 na nawet najbardziej skomplikowane rozbiórki. Wszystkie nasze kontenery są zbudowane z grubej stali odpornej na działanie warunków atmosferycznych i uszkodzenia mechaniczne, które mogą powstać podczas transportu lub załadunku ciężkiego gruzu. Zadzwoń do naszych konsultantów, całodobowa infolinia wykwalifikowanych doradców zawsze chętnie podpowie odnośnie do doboru odpowiedniego pojemnika i odpowie na wszystkie pytania. Zapewniamy wywóz gruzu już od 99zł/m3.