Menu Zamknij

Jak wybrać odpowiedni kontener?

pełen kontener na odpady na tle budowanego domu

Podczas zamawiania kontenera na gruz pojawia się wiele pytań, począwszy od tego, jak w ogóle wygląda taki pojemnik. Na rynku dostępne są przeróżne typy kontenerów, w zależności od ich zastosowania i przeznaczenia. Powinniśmy również wiedzieć, czym różnią się od siebie poszczególne rozmiary i jaką pojemność kontenera wybrać. To ile mamy śmieci będzie miało kluczowy wpływ na cenę, którą zapłacimy za wywóz śmieci. Ponadto, wypadałoby zainteresować się, na jakie kategorie dzieli się odpady, żeby uniknąć przykrych sytuacji, w których mogłoby się okazać, że za wywóz gruzu, którym dysponujemy, zapłacimy dwa razy więcej niż, oczekiwaliśmy. Może na przykład okazać się, że tak naprawdę mamy odpady mieszane, a nie czysty gruz, jak sądziliśmy. W celu uniknięcia tym podobnych sytuacji przygotowaliśmy dla Państwa krótki poradnik – jak wybrać odpowiedni kontener.

Jak wygląda kontener na odpady budowlane?

Przede wszystkim powinniśmy wiedzieć, jak wygląda kontener, który zamierzamy zamówić. Oferowane przez nas pojemniki wykonane są z grubej, kilkumilimetrowej blachy odpornej na działanie warunków atmosferycznych oraz na mechaniczne uszkodzenia, które mogłyby zdarzyć się na placu budowy. Stalowa konstrukcja pokryta jest specjalną powłoką antykorozyjną, żeby wydłużyć żywotność pojemników, dzięki czemu ponosimy mniejsze koszta związane z ich eksploatacją i możemy zaoferować Państwu niższe od konkurencji ceny. Kontenery malujemy na charakterystyczny żółty kolor z czerwonym logo, co rzuca się w oczy, w celu zwiększenia bezpieczeństwa podczas transportu i pracy na placu budowy.

Zdecydowana większość pojemników to tak zwane muldy. Jest to typ kontenera, który ładowany może być jedynie od góry, pozostałe pięć ścian bryły tworzy konstrukcję pojemnika. Podłoga i ściany frontowe to prostokąty. Jedna burta jest obniżona w celu ułatwienia załadunku. Ściany boczne to dwa trapezy, prostokątny u góry i równoramienny przy na dole, złączone są dłuższymi bokami. Ponadto, na zewnętrznych ścianach zamontowane są cztery potężne haki do zakładania łańcuchów, na których niesiony jest kontener i kilka mniejszych do montażu siatki zabezpieczającej odpady. Taka budowa pozwala na połączenie trzech najważniejszych cech:

  1. Wytrzymałość – wysoka nośność kontenera i odporność na zdarzenia losowe.
  2. Pojemność – możliwość załadunku materiałów o dużej objętości lub tonażu.
  3. Wygoda – łatwy załadunek gruzu do kontenera i sprawny transport odpadów.

Poza muldami dostępne są również kontenery hakowe. Podstawowa różnica polega na sposobie załadunku kontenera. W przeciwieństwie do tych omawianych uprzednio, pojemniki hakowe załadowywane są na samochód ciężarowy nie za pomocą łańcuchów i zabudowy bramowej, a podnoszone są na jednym wielkim haku. Takie rozwiązanie pozwala na zwiększenie możliwości udźwigu maksymalnego tonażu, dzięki czemu możemy zaoferować Państwu sprawny wywóz nawet największej ilości odpadów. Kontenery hakowe wyróżniają się również drzwiami, które znacząco ułatwiają załadunek, a nawet umożliwiają wjazd do środka taczką lub wózkiem widłowym. Kształt tych pojemników również jest prostszy, gdyż są to zwyczajne prostopadłościany. Z uwagi na zwiększone możliwości udźwigu przez sposób załadunku, nie ma już potrzeby wzmacniania konstrukcji samego kontenera.

Jaki rozmiar kontenera wybrać?

Nasza firma posiada niemal wszystkie dostępne na rynku rozmiary pojemników. Zamówicie u nas Państwo zarówno mniejszy kontener na domowe porządki i skromniejsze remonty, jak i większy kontener na skomplikowane rozbiórki i wieletapowe budowy. Dysponujemy następującymi objętościami kontenerów:

 

Objętość kontenera

 

 

Typ kontenera

 

 

Długość kontenera (centymetry)

 

 

Szerokość kontenera (centymetry)

 

 

Wysokość kontenera (centymetry)

 

 

Makszymalny tonaż netto kontenera (kilogramy)

 

 

1,7m3

 

 

mulda

 

 

2000

 

 

1100

 

 

800

 

 

1000

 

 

2,7m3

 

 

mulda

 

 

2300

 

 

1150

 

 

1000

 

 

2000

 

 

3,7m3

 

 

mulda

 

 

2700

 

 

1300

 

 

1150

 

 

3000

 

 

4,7m3

 

 

mulda

 

 

2800

 

 

1400

 

 

1250

 

 

4000

 

 

6m3

 

 

mulda

 

 

3450

 

 

1700

 

 

1100

 

 

6000

 

 

8m3

 

 

mulda

 

 

3500

 

 

1800

 

 

1500

 

 

8000

 

 

14m3

 

 

mulda

 

 

3600

 

 

2000

 

 

2000

 

 

5000

 

 

16m3

 

 

hakowiec

 

 

6000

 

 

2500

 

 

800

 

 

10000

 

 

18m3

 

 

hakowiec

 

 

6500

 

 

2500

 

 

1000

 

 

7000

 

 

40m3

 

 

hakowiec

 

 

7000

 

 

2500

 

 

2300

 

 

10000

 

Aby dowiedzieć się, ile metrów sześciennych odpadów posiadamy, należy to odpowiednio obliczyć. Nie ma sensu zgadywanie lub całkowite zdanie się na naszą Obsługę Klienta. Nasi konsultanci chętnie Państwu doradzą, natomiast to klient ma zawsze najlepszy pogląd na to, jaką ilością odpadów dysponuje.

W pierwszej kolejności należy zebrać odpady w jednym miejscu lub na kilku stosach, żeby nie mierzyć każdego gabarytu osobno. Odpady należy ułożyć ściśle, tak jakby będą później ułożone w kontenerze. Ważne jest równomierne rozłożenie śmieci na całej wysokości stosu, żeby obliczenia były jak najdokładniejsze – chodzi o to, żeby odpady, które będziemy mierzyć, kształtem przypominały prostopadłościan, a nie stożek. Dzięki temu łatwiej obliczymy ich objętość. Teraz wystarczy zmierzyć w metrach ich długość, szerokość i wysokość. Następnie mnożymy przez siebie te liczby i wyjdzie nam liczba metrów sześciennych odpadów do wywozu. Jeżeli mamy do wyburzenia na przykład ścianę, która stoi jeszcze w całości, to należy zmierzyć ją w taki sam sposób, jednak końcowy wynik mnożenia należy pomnożyć przez dwa. Należy tak zrobić, ponieważ ściana w momencie, w którym nie jest jeszcze zburzona, zajmuje mniejszą objętość niż ta sama ściana, która zostanie podzielona na mniejsze fragmenty – trzeba doliczyć objętość powietrza między nimi, nie będziemy przecież układać gruzu w kontenerze cegiełka przy cegiełce.

dwa żółte kontenery SKIP

Jaki rodzaj odpadów wybrać?

Po wybraniu odpowiedniego rozmiaru kontenera należy zastanowić się, jakie dokładnie odpady będziemy do niego wrzucać, ponieważ zależy od tego cena wynajmu pojemnika. To bardzo ważne, żebyśmy wiedzieli za co płacimy. Dzielimy odpady na kategorie ze względu na ich przydatność do recyklingu. Więcej zapłacimy za odpady problematyczne, które należy utylizować i nie odzyskamy z nich żadnych surowców, a mniej zapłacimy za wywóz czystego gruzu, który można przetworzyć i wykorzystać ponownie jako kruszywo budowlane. Z tego powodu ważne jest, żeby nie podrzucać śmieci do kontenerów lub ukrywać ich pod wierzchnią warstwą gruzu. Zamawiając kontener na gruz, przyczyniamy się do ochrony środowiska.

Czysty gruz

Do czystego gruzu zaliczamy jedynie ceramikę, czyli porcelanową armaturę, sanitariaty, płytki ceramiczne, czerwone lub żółte cegły, dachówki i inne wyroby ceramiczne, beton, czyli płytki chodnikowe, krawężniki, skute fundamenty, donice i inne betonowe wyroby. Do czystego gruzu można również zaliczyć czysty piasek i ziemię bez odpadów zielonych i tynk w nieznacznych ilościach. Czysty gruz po przetworzeniu można wykorzystać jako kruszywo budowlane, na przykład gruz sortowany o różnych frakcjach lub odsiewkę do zasypywania fundamentów.

Odpady zielone

Do odpadów zielonych zaliczamy odpady biodegradowalne pochodzenia roślinnego. Może to być na przykład skoszona trawa, ścięte kwiaty, krzewy i drzewa, zebrane liście i gałęzie, a nawet takie odpady jak ziemia z korzeniami i gliną, nieimpregnowane drewno i resztki kuchenne (obierki warzyw i owoców, skorupki jaj). Odpady zielone poddawane są kompostowaniu, dzięki czemu zamieniane są w drogocenny, naturalny nawóz oraz energię elektryczną i cieplną.

Odpady mieszane

Do odpadów zmieszanych zaliczamy zarówno gruz, odpady zielone i inne śmieci pochodzące z budowy lub remontu. Mogą to być na przykład elektrośmieci, gabaryty, meble, puszki po farbach i lakierach, tapety, okładziny, panele podłogowe, styropian oraz opakowania wielomateriałowe. Z tego rodzaju śmieci można odzyskać surowce wtórne zaklasyfikowane jako selektywne, takie jak metale i tworzywa sztuczne, papier i makulaturę, szkło, odpady biodegradowalne i gruz. Reszta musi niestety trafić do utylizacji.

Odpady problematyczne

Odpadami problematycznymi nazywamy te, które w ogóle nie nadają się do recyklingu i muszą zostać poddane utylizacji. Trafiają one na składowiska lub do spalarni śmieci. Zaliczamy do nich szkło budowlane, trawę syntetyczną, papę i gumę (opony, otuliny po kablach). Nie należy ich mylić z odpadami niebezpiecznymi, takimi jak eternit lub subit – tego rodzaju materiałów nie odbieramy w ogóle, muszą one zostać zutylizowane przez specjalistyczne firmy.

Jak zamówić wywóz odpadów w kontenerze?

Kiedy wybierzemy już odpowiedni kontener na odpady budowlane, możemy złożyć zamówienie. W naszej firmie dostępnych przewidzieliśmy kilka różnych sposobów na zlecenie wywozu odpadów. Można to zrobić telefonicznie pod numerami telefonów:

Telefon komórkowy: 603-600-600

Telefon stacjonarny: 61-821-81-62

Dla tych, którzy z różnych powodów wolą złożyć zamówienie internetowo, przewidzieliśmy możliwość wysłania zgłoszenia przez formularz kontaktowy na stronie: https://skipgroup.pl/kontakt/

Ponadto, istnieje możliwość napisania do nas wiadomości e-mail na adres: office@skipgroup.pl