Menu Zamknij

Kontener budowlany – do czego jest przeznaczony?

żółty kontener SKIP na samochodzie

Kontener budowlany jest niezbędnym elementem każdego placu budowy. Nie obędzie się bez niego również w przypadku prac demontażowych i remontowych. To właśnie w tym pojemniku powinny znaleźć się wszelkie odpady związane z przeprowadzanymi działaniami. Zbiornik nie może mieć jednak przypadkowego charakteru. Warto pamiętać, że nawet w przypadku budowy, jesteśmy zobowiązani do segregowania śmieci. Jak więc wybrać prawidłowy kontener?

Kontener budowlany – do czego jest przeznaczony?

Kontenery budowlane są przeznaczone do składowania w nich odpadów powstałych w trakcie prac budowlanych, remontowych lub demontażowych. Po ich napełnieniu, należy je wywieźć na składowisko i opróżnić. Zobowiązuje nas do tego prawo, a za nieprzestrzeganie przepisów grożą mandaty na wysokie kwoty. Konieczność korzystania z kontenerów jest podyktowana celami ekologicznymi. Odpowiednio posegregowane odpady są poddawane ponownej utylizacji. Na początek ważne jest jednak to, aby należycie dobrać kontener na gruz.

zapełniony żółty kontener Skip

Czym różnią się poszczególne kontenery?

Sprzęt budowlany to nie tylko koparki, betoniarki, zagęszczarki czy piły i spawarki. Należy do nich wliczyć również kontenery na odpady. Różnią się one między sobą pojemnością, a także przeznaczeniem. Gruz trzeba bowiem segregować. Wybierając więc zbiornik, trzeba mieć na uwadze nie tylko potencjalną ilość odpadów, ale również ich rodzaj. To właśnie typ wytwarzanych śmieci decyduje, na jaki kontener należy się zdecydować,

Kontener na gruz czysty

Pojemnik na gruz czysty powinien zawierać gruz ceglany i betonowy. To właśnie w nim umieszcza się elementy ceramiki budowlanej: cegły, pustaki, skute kafelki, porcelanę i dachówki. Za czysty gruz uchodzą także odpady pochodzenia naturalnego np. piasek.

Kontener na gruz zmieszany

W tym kontenerze umieszcza się zmieszane odpady z betonu i gruzu ceglanego oraz odpadowe materiały ceramiczne i elementy wyposażenia. Przykładowe śmieci to: zaprawy i kleje, wełna mineralna, pianka izolacyjna, palety drewniane, farby, kawałki tynku i płyty gipsowo-kartonowe.

Kontener na gruz zanieczyszczony

Kontener powinien zawierać odpady okołobudowlane, tj. pośrednio związane z budową. Wśród nich wymienić można opakowania po chemii gospodarczej, wiaderka po cemencie i farbach, złom, folię malarską, wykładziny i dywany, worki po materiałach budowlanych, deski i panele podłogowe.

Kontener na inne odpady

Istnieją także kontenery, do których wrzucić można śmieci niezwiązane z żadną z powyższych kategorii. Za przykład takich odpadów podać można drewno, szkło, tworzywa sztuczne, miedź, brąz, mosiądz, aluminium, cynk, cynę, ołów, żelazo, stal, niektóre odpady ceramiczne i elementy wyposażenia, jak tapety, okleiny czy plastik.

Worki Big Bag

W przypadku niewielkich ilości odpadów lepszym rozwiązaniem niż kontener jest worek. To często wybierane rozwiązanie przez osoby prywatne, które chcą przeprowadzić niewielkie prace remontowe lub budowlane na terenie własnej działki bądź prowadzą roboty ogrodowe, które generują zielone odpady.

Worek na odpady budowlane powinien być wytrzymały, dzięki czemu się nie rozerwie. Tego typu worki mają różną objętość: 80l, 120l, a nawet 240l.

Czym kontenery na odpady budowlane różnią się między sobą?

Kontenery budowlane różnią się między sobą pojemnością. Najmniejsze mieszczą odpady do 2-5 m³, największe zaś nawet 40 m³. Pojemniki różnicuje nie tylko ich wielkość, ale i kształt. Spotkać można kontenery typu mulda, które występują w wersji symetrycznej oraz asymetrycznej. Mogą być one otwarte lub z klapami. To specjalny typ pojemnika dedykowany samochodom wyposażonym w zabudowę bramową, które zwykle występują na placach budowy. Do wyboru są również kontenery rolkowe z hakiem, które można przewozić samochodem lub przemieszczać za pomocą sztaplarki. Nie brakuje pojemnik o tradycyjnym, prostokątnym kształcie.

Czym cechuje się dobry kontener na odpady budowlane?

Kontener na odpady budowlane powinien spełniać kilka wymogów:

  • odporność na różne warunki atmosferyczne oraz działanie substancji chemicznych,
  • funkcjonalna konstrukcja, umożliwiająca wygodny załadunek i wyładunek odpadów,
  • wytrzymałość na duże obciążenia,
  • zgodność z obowiązującymi normami,
  • w przypadku, kiedy ma pokrywę, powinna być ona szczelna.

Jak wybrać odpowiedni kontener na odpady?

Prowadząc prace budowlane, demontaż albo remont w większości przypadków przyda się kontener na odpady budowlane. Jak wiadomo, pojemniki różnią się między sobą, rodzi się więc pytanie, który z nich najlepiej wybrać? Nie ma tu jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ zależy to od kilku czynników jak rodzaj i zakres wykonywanych prac oraz przewidywana liczba odpadów.

Osoby, które prowadzą roboty ogrodnicze lub przymierzają się do remontu, na ogół nie potrzebują dużych pojemników, w wielu przypadkach sprawdzą się również wspomniane już worki. Sprawa wygląda inaczej w przypadku budowy czy rozbiórki. Wtedy pojawia się konieczność zamówienia większego kontenera. Warto pamiętać, że im większy pojemnik, tym rzadziej należy go opróżniać, a to przekłada się na zmniejszenie kosztów związanych z transportem śmieci.

Jak zdobyć kontener na odpady budowlane?

Prace budowlane, remontowe czy demontażowe mają to do siebie, że są ograniczone w czasie. Dlatego nie ma sensu inwestowanie w pojemniki. Duże lepiej jest postawić na wynajem kontenerów. Na rynku istnieje wiele firm, które zajmują się ich udostępnianiem. Często w usługę wlicza się także wywóz gruzu. Co ciekawe, są przedsiębiorstwa, które zapewniają ponowne zagospodarowanie gruzu. To zdecydowanie najbardziej ekologiczne rozwiązanie.

Jak pozbyć się odpadów budowlanych z kontenera?

Firma zewnętrza może pomóc w wywiezieniu gruzu. Są także inne opcje, z których można skorzystać, zwłaszcza w przypadku niewielkiej ilości odpadów. Można je wówczas złożyć w lokalnym Punkcie Zbiórki Odpadów Komunalnych lub odwieźć na składowisko. Zdarza się, że gminy oferują od czasu do czasu bezpłatny odbiór odpadów komunalnych. Można również poszukać osób lub firm, które odbiorą gruz. Zdarza się, że jest im on potrzebny, np. na podbudowę. Niewielką ilość gruzu można wykorzystać samemu, np. utwierdzając grunt czy tworząc oczko wodne w ogrodzie.

Dlaczego korzystanie z kontenerów jest tak ważne?

Każdy plac budowy powinien zawierać co najmniej jeden kontener na odpady budowlane. Wynika to z regulacji prawnych. Osoba, która się do nich nie stosuje, może zostać ukarana mandatem. To nie jedyny powód, dla którego warto dbać o odpowiednie składowanie śmieci. Głównym motywem jest ekologia. Statystyki pokazują, że rocznie w Polsce wytwarza się ponad 3 miliony ton gruzu. Co ciekawe, aż 90% z tej ilości udaje się odzyskać. Jest to możliwe za sprawą specjalistycznego sprzętu. Pozwala on na przesiewanie, rozdrabnianie oraz kruszenie odpadów. W ten sposób powstaje pełnowartościowe kruszywo budowlane, gotowe do ponownego użycia. Kontenery na odpady budowane są więc przede wszystkim wyrazem dbałości o środowisko. Zwykle zmniejszą one również koszty związane z rozbiórką budynku czy transportem.

Kontenery budowlane dostosowane do potrzeb

Wynajęcie kontenera budowlanego nie sprawia większego problemu. Zajmuje się tym wiele firm na terenie całej Polski. Ich oferty są na ogół zróżnicowane, oferując pojemniki różnej objętości czy kształtu. Nie ma więc problemu, aby dopasować jeden z nich do własnych potrzeb. Wiele osób skarży się, że nie są w stanie podjąć właściwej decyzji co do wyboru odpowiedniego kontenera. W takich sytuacjach najlepiej poprosić o poradę firmę, która zajmuje się ich wynajmem. Pracownicy mają doświadczenie w tym zakresie, zwykle więc po dokonaniu krótkiego wywiadu z klientem, są w stanie zasugerować, który z kontenerów będzie dla nich najlepszy.

Kontenery na odpady budowlane mogą zawierać gruz czysty, zmieszany i zanieczyszczony bądź inne, mniej typowe śmieci. To ważne, aby odpowiednio je segregować i stosować się do przepisów prawnych. Reguły selekcjonowania odpadów są dla wszystkich takie same – żadna firma oraz osoba prywatna nie powinna więc mieć problemów, aby się do nich zastosować.