Menu Zamknij

Rodzaje odpadów budowlanych

żółty kontener SKIP na działce budowlanej

Odpady budowlane dzielą się na kilka kategorii w zależności od ich przydatności do recyklingu. Część z materiałów budowlanych przekazywanych do utylizacji może być odzyskana i ponownie wykorzystana jako surowiec wtórny. Reszta może zostać przemieniona w procesie spalania w ekologicznej spalarni śmieci w energię cieplną i elektryczną. Zamawiając kontener z naszej firmy, otrzymujecie Państwo gwarancję, że przykładamy najwyższą wagę do zagadnienia, jakim jest ochrona środowiska.

Gruz sortowany

Do tej kategorii odpadów zaliczamy gruz czysty, który idealnie nadaje się do recyklingu. Jest to materiał, który niskim kosztem i w szybkim czasie może zostać przetworzony i przekazany do ponownego wykorzystania. Gruz sortowany znajduje zastosowanie w takich dziedzinach jak:

  • Wyrównywanie i utwardzanie dróg i placów
  • Profilowanie skarp i pagórków
  • Podkład pod nawierzchnie drogowe
  • Produkcja zapraw i betonów

W celu wykorzystania gruzu jako kruszywa budowlanego powinny one zostać posortowane i oddzielone od innych odpadów, zmieszany gruz niestety nie nadaje się do recyklingu. Czysty gruz składa się z wyrobów ceramicznych i elementów wyposażenia takich jak sanitariaty, armatura, cegły czerwone i glazura oraz zmieszane odpady z betonu, również zbrojonego. Najtrudniejsze jednak jest oddzielenie od materiałów gruzo-podobnych, czyli takich, które wyglądem lub zastosowaniem są podobne do gruzu, jednak nie nadają się do przerobienia na kruszywo budowlane. Do takich surowców zaliczamy między innymi płyty kartonowo-gipsowe, silikat, suporeks, szlakę, żabinkę i tym podobne. Są to rodzaje gruzu, którego nie wykorzystamy ponownie.

W następnej kolejności gruz przywożony do siedziby naszej firmy zostaje skruszony za pomocą nowoczesnej infrastruktury recyklingu odpadów, gdzie dzielony jest na trzy frakcje. Najmniejsza odsiewka o średnicy do 4mm, średni gruz do 32mm i gruby gruz do 64mm.

Śmieci segregowane

To popularna kategoria odpadów, którą wszyscy powinniśmy doskonale znać, ponieważ każdy z nas ma obowiązek segregacji śmieci we własnych domach na co dzień. Tak samo dzielone są odpady z budowy, niebędące odpadami komunalnymi. Kiedy zamawiacie Państwo w naszej firmie kontener na odpady zmieszane, są one sortowane i dzielone na te, które muszą zostać przekazane do utylizacji i na te, które można ponownie wykorzystać w procesie recyklingu. Do surowców wtórnych zaliczamy następujące odpady:

  1. Metale i tworzywa sztuczne – profile aluminiowe, żelazne pręty zbrojeniowe, stalowe słupy, styropian opakowaniowy, folie opakowaniowe.
  2. Odpady biodegradowalne – drewno nieimpregnowane, deski nielakierowane, wycięte drzewa i krzewy, skoszona trawa i zebrane liście.
  3. Papier – makulatura, opakowania papierowe i tekturowe, kartony.
  4. Szkło – opakowania szklane, butelki po napojach, szklane elementy wyposażenia.

Zastosowanie takiego podziału i przekazywanie surowców wtórnych do recyklingu pozwala nie tylko na większą dbałość o ochronę środowiska, ale również znacząco obniża koszty utylizacji odpadów, dzięki czemu możemy zaoferować Państwu niższe stawki za wywóz odpadów z budowy, remontów i demontażu.

żółty kontener SKIP stoi przed bramą posesji

Zmieszane odpady z budowy

Podczas prowadzenia budowlanych powstają również odpady, które nie nadają się do recyklingu. W naszej firmie takie materiały oddacie Państwo jako odpady zmieszane, niezależnie od tego czy są posortowane czy nie, cena za śmieci jest jednakowa. Takie rozwiązanie to niezbędny kompromis w celu zapewnienia niskich cen za wywóz odpadów zmieszanych.

 

Zmieszane odpady z budowy, które nie nadają się do recyklingu.

 

 

Zerwane tapety, folie malarskie, szkło stołowe i żaroodporne, lakiery i farby w sprayu, lustra i luksfery,szyby okienne, monitory i lampy telewizyjne, zużyte gąbki i szczotki, zabrudzony styropian budowlany, rękawiczki i maseczki jednorazowe, tekstylia (używane ubrania robocze), rury i okna PCV, zabrudzony papier i naczynia jednorazowe, popiół z węgla kamiennego, płyty wiórowe i pilśniowe MDF, ziemia i kamienie, inne odpady komunalne i niebezpieczne.

Powyższe odpady nie nadają się do recyklingu. Oznacza to, że trzeba oddzielić je od odpadów segregowanych. Odbywa się to najpierw mechanicznie, za pomocą specjalnego urządzenia, a w późniejszym etapie ręcznie, na taśmociągach w sortowni odpadów przez naszych pracowników. Po oddzieleniu od reszty śmieci, odpady komunalne, których nie da się poddać procesowi recyklingu, są zapakowywane na auta ciężarowe i wywożone do certyfikowanej spalarni śmieci, gdzie dzięki procesowi termicznego przetwarzania odpadów, niepotrzebne materiały budowlane są przemieniane w drogocenną energię cieplną i elektryczną. Jak więc Państwo widzicie, żadne odpady wrzucone do kontenera się nie marnują, tylko dostają drugie życie.

Odpady niebezpieczne

To jedyna kategoria odpadów, której nie odbieramy. Niestety nasza firma nie posiada specjalistycznych zezwoleń na zbieranie i magazynowanie odpadów niebezpiecznych. Zajmujemy się jedynie utylizacją materiałów budowlanych, niewymagających specjalnego traktowania. Takimi śmieciami zajmują się firmy wyspecjalizowane w odbiorze jednego rodzaju odpadów, ponieważ wiąże się to z koniecznością spełnienia rygorystycznych norm, posiadania zabezpieczających ubrań roboczych, specjalnych, zamkniętych pojemników i dostosowanych pojazdów komunalnych.

Ochrona środowiska

Nadrzędnym celem naszej firmy jest ochrona środowiska. Dzięki wydajnemu systemowi recyklingu potrafimy przekształcić niemal wszystkie odpady budowlane w pożyteczne dla środowiska produkty. Gruz sortowany zamieniamy w kruszywo budowlane, pomocne w rozbudowie infrastruktury miejskiej. Segregujemy pozostałe odpady w celu odzyskania surowców wtórnych i ponownego wykorzystania ich w produkcji różnego rodzaju artykułów. To, co nie nadaje się do recyklingu, zostaje przetworzone na energię cieplną i elektryczną w ekologicznych spalarniach śmieci. Takie rozwiązanie zmniejsza konieczność zużywania węgla kamiennego do wytwarzania energii i zapewnia podwójne korzyści – oszczędność surowców energetycznych i utylizację szkodliwych dla środowiska odpadów.