Menu Zamknij

Plastik jako odpad – czym jest i na co może być recyklingowany?

odpady plastikowe na wysypisku

Plastik, kiedyś uznawany wyłącznie za istotny składnik postępu przemysłowego, obecnie jest symbolem globalnej katastrofy ekologicznej. W ciągu 50 lat, od 1964 do 2014 roku, globalna produkcja plastiku wzrosła z 15 mln ton do poziomu 20-krotnie wyższego. Odpady plastikowe to bardzo poważny problem.

Odpady plastikowe – wyzwanie dla współczesnego świata

Tworzywa sztuczne to zróżnicowane materiały o różnych właściwościach, dzielone z uwzględnieniem ich właściwości fizykochemicznych i wpływu na środowisko. Wyróżniamy elastomery i plastomery, a idąc jeszcze o krok dalej – termoplasty, które miękną pod wpływem wysokiej temperatury i twardnieją po ochłodzeniu (można je przetwarzać wielokrotnie), oraz duroplasty, które po uformowaniu pozostają twarde, nieelastyczne.

  • Plastik w artykułach codziennego użytku

Rola plastiku w tworzeniu artykułów codziennego użytku jest niezaprzeczalna, jednak ta wszechobecność stwarza również znaczne problemy dla środowiska. Rzeczy wykonane z plastiku są trwałe i proste w użyciu, ale po zakończeniu ich żywotności stają się częścią globalnego problemu odpadowego.

Plastik to przecież nie tylko opakowania – to zarówno odpady z produkcji, takie jak resztki z procesu wycinania form, jak i odpady z użytkowania, czyli właśnie opakowania, butelki itp. Z plastiku produkuje się współcześnie praktycznie wszystko – zabawki, długopisy, buty sportowe, namioty, a nawet meble ogrodowe.

  • Segregacja plastiku i kody odpadów – skuteczne sortowanie odpadów plastikowych

Wielu z nas często zastanawia się, co można, a czego nie wolno wrzucić do żółtego pojemnika (worka) na metale i tworzywa sztuczne. Rzeczywiście, segregacja plastiku nie zawsze jest intuicyjna. A i nie każdy ma czas i chęć, by o zasadach segregacji czytać w internecie.

W kontekście tworzyw sztucznych powinniśmy zapamiętać kod odpadu, który zaczyna się od „07 02”. Dotyczy on „odpadów z produkcji, przygotowania, obrotu i stosowania tworzyw sztucznych oraz kauczuków i włókien syntetycznych”. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości co do zaszeregowania odpadu do danej kategorii, najlepiej sięgnąć po katalog odpadów i sprawdzić, która kategoria odpadu, jakie tworzywa obejmuje.

Do żółtego worka z pewnością powinny trafić odkręcone i zgniecione butelki po napojach, nakrętki, opakowania z kosmetyków i produktów gospodarstwa domowego, a także plastikowe opakowania spożywcze, w tym reklamówki. Koszyczki po owocach i puszkach – zarówno aluminiowych, jak i stalowych, kartoniki po mleku i folia aluminiowa.

Do worka na metale i tworzywa sztuczne nie należy wrzucać strzykawek, wenflonów bądź innych artykułów medycznych. Odpady budowlane, nieopróżnione opakowania po lekach czy farbach, a także zużyte baterie, akumulatory bądź sprzęt elektroniczny, też nie powinny tu trafić.

  • Odpady plastikowe a recykling plastiku

Recykling plastiku rozpoczyna się od prawidłowej segregacji odpadów przez konsumenta. Po dostarczeniu odpadów do zakładu przetwarzania plastik poddawany jest wieloetapowej transformacji.

Wyselekcjonowany plastik zostaje rozdrobniony i oczyszczony z resztek etykiet i kleju. Po dokładnym oczyszczeniu plastik zostaje przekształcony w regranulat. Ten produkt końcowy jest testowany pod kątem jakości, a po zatwierdzeniu służy do produkcji nowych przedmiotów, takich jak butelki albo ubrania.

Plastik jako surowiec wtórny

Jednym z rozwiązań na drodze do zrównoważonej przyszłości mogą być biodegradowalne opakowania. Są one wykonane z materiałów, które mogą zostać naturalnie rozłożone przez mikroorganizmy, co minimalizuje ich negatywny wpływ na środowisko.

Podobnie jednorazowe produkty, takie jak kubki, sztućce, talerze, słomki czy torby na zakupy, generują znaczną ilość odpadów plastikowych. Alternatywy dla tych produktów, takie jak produkty wielokrotnego użytku, mogą znacznie zredukować ilość plastiku wprowadzanego do obiegu.

Poza tym plastik jako surowiec wtórny może mieć znacznie szersze zastosowanie niż przetwarzanie go w modelu „rzecz na rzecz”. Może zyskać „drugie życie” w postaci energii odnawialnej. Projektant przemysłowy Chris Allen przedstawił innowacyjny koncept nazwany „The Plastic Plan”, w którym zaproponował wykorzystanie milionów plastikowych butelek do tworzenia pływających struktur na oceanach. Zebrane butelki zostaną przekształcone w pływające kostki, połączone w olbrzymie platformy zdolne do magazynowania i produkcji energii odnawialnej. Takie konstrukcje mogą być wsparciem dla paneli fotowoltaicznych, wiatraków oraz technologii wykorzystujących energię fal.

torba plastikowa na kolorowym tle

Przyszłość plastiku

Przed nami wiele wyzwań, ale też wiele powodów pozwalających optymistycznie patrzeć w przyszłość. Technologiczne innowacje i naukowe badania skupiają się na poprawie gospodarki odpadami, w tym recyklingu plastiku. Nowe technologie, takie jak dokładne sortowanie plastiku, hemoliza, rozkład termiczny czy recykling wielomateriałowy, otwierają drogę do zrównoważonej przyszłości.

Oczywiście, aby poradzić sobie z globalnym zanieczyszczeniem plastikiem, do sprawy trzeba podejść wielowymiarowo. Wspomniane technologie muszą być dostępne na szeroką skalę; inaczej ich efektywność będzie znikoma.

Zamienniki plastiku: nowe horyzonty w ekologicznych materiałach

W poszukiwaniu alternatyw dla szkodliwego dla środowiska plastiku naukowcy i inżynierowie zwracają uwagę na naturalne źródła. Biomasa z odpadów trzciny cukrowej, bambusa czy słomy pszennej, to obiecujący punkt wyjścia do tworzenia ekologicznych zamienników.

Bioplastik to kolejna alternatywa dla tradycyjnych tworzyw sztucznych. Aluminium również pozostaje mocnym kandydatem wśród materiałów zastępujących plastik, ze względu na swoją trwałość i możliwość recyklingu. W obliczu kryzysu ekologicznego takie innowacyjne rozwiązania wskazują kierunek, w którym powinniśmy iść.

  • Udział społeczności

Zmiana nawyków konsumenckich – rezygnacja z jednorazowych produktów plastikowych, korzystanie z własnych toreb na zakupy i unikanie produktów opakowanych dużą warstwą plastiku – może znacznie przyczynić się do redukcji ilości plastikowych odpadów.

  • Zmiany na gruncie polityki

Zmiany na szczeblu politycznym również są niezbędne. Rządy na całym świecie muszą podejmować decyzje, które promują zrównoważone alternatywy dla plastiku, wprowadzają rygorystyczne regulacje dotyczące produkcji i zużycia plastiku i zwiększają inwestycje w infrastrukturę do recyklingu.

Do 2025 roku kraje UE muszą zmniejszyć o 25 proc. zużycie plastikowych produktów, takich jak opakowania na fast-foody, pojemniki na jedzenie, kubki czy butelki, dla których brakuje ekologicznych alternatyw. Plastikowe butelki do napojów będą dozwolone jedynie, jeśli ich nakrętki i pokrywki będą trwale przymocowane.

Zanieczyszczenie plastikiem to problem, który stworzyliśmy sami. Ale z dobrą wolą i przy odpowiednim zaangażowaniu możemy go rozwiązać. W końcu każda droga, nawet ta najdłuższa, zaczyna się od pierwszego kroku.

Skorzystaj z usług Odpady Skip

Jeśli w domu bądź na podwórku zalegają ci odpady, skontaktuj się z firmą SkipGroup. Ofertę znajdziesz na stroniehttps://odpady-skip.pl.